Towary Niebezpieczne ADR - RID - ADN - IMDG - ICAO / Bezpieczeństwo w transporcie i przemyśle BHP - ISO - SQAS / Doradztwo - Wydawnictwa - Szkolenia - Oprogramowanie

Numer 3/2011 "Towary Niebezpieczne" Drukuj Email
Kwartalnik - Towart Niebezpieczne - Archiwum
2011_10_tn_3-2011_.jpg

Wydanie jesienne kwartalnika Towary Niebezpieczne


Słowem wstępu


Temat przewodni - zmiany w przepisach


Wrzesień bieżącego roku związany jest z koniecznością uzupełnienia wiedzy. Nie tylko dzieci udają się po wakacjach do szkoły ale i uczestnicy operacji transportowych powinni uzupełnić swoją wiedzę. Zmieniają się przepisy! W zakresie przewozu towarów niebezpiecznych mamy nową, długo oczekiwaną ustawę, która została na początku września podpisana przez Prezydenta. Zmienia się także prawo atomowe oraz wiele innych ustaw. Zgodnie z terminarzem prac gremiów międzynarodowych pojawiły się także pierwsze informacje o zmianach w przepisach od 2013 roku. Przepisy, które wejdą w życie zmuszą nas do aktywności. A zatem z jednej strony przyglądamy się tym nowym regułom, a z drugiej, analizujemy to co wiemy o rynku. 

Jesienny numer naszego kwartalnika dostarczy zatem Państwu wielu interesujących opracowań w zakresie przepisów oraz raport o przyczynach i możliwych skutkach awarii w transporcie drogowym. Dla naszych prenumeratorów mamy też dodatkową atrakcję. Do wydawnictwa załączamy dodatek poświęcony ADR 2011, który ukazał się w ramach współpracy z wydawnictwem „Polski Traker”. 

Życzę miłej lektury


Marek Różycki

Redaktor Naczelny

W numerze 

Rzut oka w przyszłość - nowe przepisy transportowe 
Przepisy transportowe ADR/RID/ADN 2013 
Autor Marek Różycki 

W dniach od 14 do 23 września w Palais de Nations w Genewie miało miejsce posiedzenie wspólne RID Safety Committee i WP on Transport of Dangerous Goods. Obradą przewodził Claude Pfauvadel (Francja) oraz Helmut Rein (Niemcy). W ramach prac niezależne prace prowadziły grupy robocze w zakresie normalizacji oraz cystern. Przygotowano 51 dokumentów roboczych z czego największą ilość przedstawił sekretariat i organizacje pozarządowe (po 13 wniosków). Najwięcej propozycji do prac plenarnych przygotowali przedstawiciele Francji (6 wniosków) oraz Rumunii (4 wnioski). Polska delegacja składała się z czterech osób reprezentujących Ministerstwo Infrastruktury, Transportowy Dozór Techniczny oraz PKP. Przedstawiciel redakcji kwartalnika Towary Niebezpieczne uczestniczył w obradach jako niezależny ekspert reprezentujący organizacje pozarządowe. Celem opracowania jest nie tyle przedstawienie kompletnego raportu z przyjętych rozwiązań co przekazanie informacji o pracach i tendencjach, które obecnie są przedmiotem prac ekspertów i delegatów. 

Przygotowanie pojazdu i załogi do przewozu materiałów promieniotwórczych cz. III 
Autor Jarek Rauk 
Opracowanie jest kontynuacją serii opracowań poświęconych przewozowi klasy 7 (materiałów radioaktywnych), które rozpoczęliśmy w marcowym wydaniu naszego kwartalnika. 

Szwajcarzy – najlepsi europejczycy 
Autor Ernst Winkler 
Przepisy ADR od dnia 01.01.2007 r. wprowadziły ograniczenia transportowe dla przewozu towarów niebezpiecznych tunelami. Tym samym zrezygnowano z krajowych kompetencji w zakresie stanowienia przepisów tworząc międzynarodowy, ustandaryzowany system. Po upływie okresu przejściowego, krajowe regulacje przestały obowiązywać z dniem 1 stycznia 2007 roku. Zgodnie z przepisami ADR w zakresie restrykcji tunelowych poszczególne państwa zostały zobowiązane do przypisania kategorii poszczególnym tunelom. W porównaniu do Niemiec i Austrii, Szwajcaria wprowadziła najostrzejsze restrykcje. Nie zmienia to jednak faktu, że proces harmonizacji przepisów w Europie trwa dłużej niż najdłuższy tunel. Może w końcu jednak ujrzymy światło w tym tunelu... 

Tunele w Europie 
Wykaz tuneli z restrykcjami w Europie. 

Przyczyny i możliwe skutki poważnych awarii w transporcie drogowym niebezpiecznych materiałów 
Autorzy prof. dr hab. inż. Jerzy S. Michalik, mgr Agnieszka Gajek (Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy), mgr inż. Krzysztof Grzegorczyk (Transportowy Dozór Techniczny), mgr inż. Stefan Gredecki, mgr inż. Mariusz Piękniewski (byli wieloletni pracownicy Transportowego Dozoru Technicznego),  płk dr Leszek Słomka (Akademia Obrony Narodowej, Centrum Szkolenia Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia), bryg. dr inż. Paweł Janik, bryg. mgr inż. Dariusz Dziwulski, mł. bryg. mgr inż. Sławomir Zając (Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Biuro Rozpoznawania Zagrożeń) 
Opracowanie prezentuje statystyki oraz wyniki analiz problematyki bezpieczeństwa.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

BEZPŁATNY BIULETYN

Zapewnij sobie od teraz otrzymywanie bezpłatnych biuletynów z naszej witryny!
Imię:
Email:


LOGOWANIE


Nie pamiętam hasła!
Konto? Zarejestruj mnie!

WSPÓŁPRACUJĄ Z NAMI

forumtransportu.jpg
© 2019 WORTAL WIEDZY ADR, RID, BHP, GSA, IMDG, ADN, SDS, ISO, SQAS